Масаж – певна система прийомів механічної дії на поверхню тіла людини, на тканини і органи. Масаж відомий з давніх часів паралельно зі застосуванням фізичних вправ, купань і використанням природних чинників.
В результаті лікувального масажу механічно видаляються з шкіри лусочки епідермісу, покращується шкірне дихання, посилюються видільні процеси сальних і потових залоз. Шкіра після лікувального масажу стає м’якою і еластичною.
Завдяки наявності в шкірі незліченної кількості рецепторних апаратів, шкіра виконує найважливішу роль – встановлення зв’язку організму із зовнішнім середовищем.

Шкіра бере участь в окислювальних, обмінних та імунобіологічних процесах організму. Лікувальний масаж, як ефективний метод зміцнення функцій шкіри, набуває особливо великого значення.
Лікувальний масаж підвищує працездатність і витривалість м’язів. Зі збільшенням венозного відтоку посилюється артеріальний кровообіг в масажованій ділянці, що створює сприятливі умови для живлення тканин.
При лікувальному масажі живота знижується артеріальний тиск у хворих гіпертонічною хворобою.
Залежно від прийомів, лікувальний масаж діє на поверхневі і більш глибоко розташовані тканини, але його дія рефлекторно робить вплив на функції органів і систем. Лікувальний масаж приносить користь усьому організму в цілому.
Лікувальний масаж має заспокійливу дію на нервову систему. Лікувальний масаж регулює вегетативні функції організму: дихання, кровообіг, травлення, кровотворчу функцію.
Профілактичний масаж, на відміну від лікувального, спрямований не на терапію вже існуючих хворобливих станів, викликаних функціональними порушеннями, а передусім на запобігання їх виникнення і розвитку. При підвищених емоційних і фізичних навантаженнях профілактичний масаж перешкоджає депресивних станів і стомлюваності.